Státní svátek - čtvrtek 28.9. bude ZAVŘENO

Přednášky

Kulturní program pro širokou veřejnost

Středeční program v Góvindě od 18:00 v příjemných prostorách přízemní části restaurace.

Přijďte se podívat a alespoň na pár chvil nechte stranou všechny starosti. Zpívání manter, nadčasová moudrost Bhagavad-gíty, drahokamu védské literatury, ochutnávka specialit naší restaurace – to vše vás uvede do pohody.

Je středa podvečer, a vy tak nějak nevíte, co byste mohli dělat. V televizi zase nic zajímavého nedávají, ani takhle uprostřed týdne nečekáte žádnou návštěvu… Ale nechce se vám jen tak se otravovat doma, máte chuť zažít něco zajímavého a nového, něco podniknout, a proč by to muselo být jen o víkendu a ne ve všední den? Zítra zase půjdete do práce, do školy, za svými povinnostmi, a bylo by skvělé načerpat na to někde síly..!

Není problém – jestli chcete, můžete to mít! Každou středu pořádáme v naší indické vegetariánské restauraci Góvinda programy pro veřejnost – začínáme v šest hodin. A co vás čeká, pokud také vy přijmete pozvání a zúčastníte se? První věcí, kterou zažijete, je tradiční indická hudba spojená s mantra meditací. Hudební umění je v Indii staré tisíce let a tvoří nesmírně propracovaný systém – je to skutečně věda, kde každý tón a druh rytmu má svůj význam a použití. Moderní věda prokázala, že klasická indická hudba působí na organismus nesmírně blahodárně – na rozdíl od často spíše disharmonické hudby moderní doby. A co znamená „mantra“? Je to krátká věta nebo kombinace slabik, která má specifický význam a která příznivě ovlivňuje naši neklidnou mysl. Za doprovodu tradičních nástrojů se ponoříme do Hare Krišna meditace. Hare Krišna mantra je vůbec nejznámější mantra, která se k nám z Indie dostala. Přijďte se sami přesvědčit, jak je mocná a účinná!

Poté, co dobijete baterky mantra meditací, seznámíte se v krátké přednášce s filozofií dávné Indie. Z Indie pochází vůbec nejstarší a nejobsáhlejší texty na Zemi – Védy. Jednou z jejich nejznámějších částí je text nazvaný Bhagavad-gíta, který shrnuje učení Véd a seznamuje nás tedy s jejich esencí – a právě především témata z Bhagavad-gíty jsou hlavním pilířem představení védské filozofie, které uslyšíte. Ve Védách nalezneme nesmírně cennou moudrost z nejrůznějších oblastí života – ať už se jedná o filozofii a náboženství nebo sociologii, politiku, astrologii nebo medicínu… Podle Véd je pojmenovaná védská kultura, která uváděla jejich moudrost do každodenního života a jejíž zbytky můžeme ještě dnes nalézt na území Indie.

Na závěr programu budete mít možnost ochutnat některé indické speciality z naší restaurace. Védská kultura klade velký důraz i na jídlo – existují tisíce pestrých a lahodných chodů – přes nejrůznější zeleninové směsi s exotickým kořením, rýži na všechny způsoby, různé indické placky a chleby, špízy, závitky, až k neodolatelným sladkostem, které prostě musíte ochutnat… Sladká kulička je taková třešnička na dortu celého večera. Po těch dvou hodinách programu se budete cítit jako v jiném světě. Právě jste objevili něco moc zajímavého a vzrušujícího – příjemnou hudbu, která vám zvedne náladu, moudrost staré Indie, jejíž hloubka se zdá být nevyčerpatelná, chutné a vyvážené jídlo, po kterém se cítíte lehcí na těle i na duchu… Nakonec vás možná napadne, že tady by se ty středeční večery daly trávit častěji… 

Těšíme se na vás.